تبلیغات
وبلاگ شخصی داود نصیرخواه - ناله های بلند میدان حکومتی ارومیه

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

میدان انقلاب یا میدان ایالت ارومیه با سه ساختمان تاریخی و عقابی شکل،راوی حوادث و اتفاقات بسیاری میباشد.این میدان اکنون بدلیل قدمت تاریخی ،زیبایی و همچنین یکی از سه میدان حکومتی کشور،جزو آثار ملی ثبت شده است.

به گزارش تابناک ارومیه،میدان انقلاب یا ایالت از جمله میادین تاریخی و زیبای استان آذربایجان غربی است.این میدان در فهرست آثار ملی کشور نیز به ثبت رسیده است.

البته این میدان در دوره های مختلف نامهایی چون:میدان ششم بهمن،میدان سپه،میدان ایالت و در نهایت میدان انقلاب داشته است.

این میدان تاریخی گویای بخش مهمی از تاریخ شهر نشینی در آذربایجان غربی است، سه ساختمان زیبا و خوش ساخت در سه سوی میدان واقع شده اند که شکل و شمایل عقاب گونه ی آنها شکوه و هیبت خاصی به این بخش از شهر داده است، 

ساختمان شهرداری ارومیه در ضلع شرقی میدان واقع است. در اضلاع غربی جنوبی ، و شمالی میدان نیز به ترتیب ساختمان های دادگستری ، ستاد لشگر 64 ارومیه و شهربانی جای گرفته اند.

ساختمان شهربانی مدتی است به اداره میراث فرهنگی استان تحویل داده شده است و میراث فرهنگی نیز تشکیلات خود را به این بنا انتقال داده است، این بناها در سال 1310 هجری شمسی توسط معماری چیره دست به نام "ملا اوستا" بر اساس طرحی از عقابی بال گشوده یا آنگونه که خود آذری ها می گویند "قارتال"ساخته شده است.

این ساختمان ها به دلیل قرار گرفتن در مركز شهر رویدادهای زیادی را شاهد بوده اند از آن جمله می توان  به بمباران پادگان توسط ارتش روسیه در حمله متفقین به ایران و مناطق آذربایجان در 30 شهریور 1320 هجری شمسی یاد کرد که در اثر این واقعه قسمتی از نمای جنوبی ان تخریب شد. 

علاوه بر این میدان ایالت محل وقوع درگیریها و تجمعات مردمی در جنگ جهانی دوم و دوران رژیم سابق نیز بود، در زمان حکومت پهلوی این میدان به عنوان مکانی برای آرایش نظامی سربازان و صدور قطعنامه های مهم مورد استفاده قرار می گرفت.

در زمان انقلاب نیز بعنوان یکی از مراکز تجمع مردم برای راهپیماییها بوده و اکنون نیز بعنوان مرکز تجمع مردم در مناسبتهای مذهبی وانقلابی است.

علیزاده مدیر کل وقت میراث فرهنگی و گردشگری استان آذربایجان غربی در اظهار نظری میدان ایالت را جزو سه میدان حكومتی به ثبت رسیده در كشور اعلام کرد و گفت: "سه قسمت میدان توسط بناهای باارزش تاریخی احاطه شده است و ما برای تملك بناهای موجود در این میدان  در تلاش هستیم تا آنها را به موزه تبدیل كنیم.

اما متاسفانه علیرغم قدمت و اهمیت این میدان در تاریخ و پیشینه شهر ارومیه ،آنگونه که شایسته است مورد توجه قرار نگرفته است.که امید هست تا مسئولین استانی با توجه به  نقش و حضور این میدان در حوادث تاریخی این شهر ،نسبت به حفظ و نگهداری و همچنین شناساندن آن اقدامات جدی انجام دهند.

در خصوص اهمیت این میدان ، فرمانده قرارگاه عملیاتی لشکر 64 ارومیه نیزمیدان انقلاب ارومیه را از جاذبه های تاریخی این شهر دانست و گفته اند : حفظ ساختمان ستاد در این میدان برای قرارگاه عملیاتی لشکر 64 ارومیه بسیاربا اهمیت است چرا که میدان انقلاب صحنه های فراوانی را از تاریخ بلند و پر افتخار مردم این شهر در دل خود جای داده است.

حال بناهایی که هویت این میدان را ترسیم میکنند ،در معرض خطر قرار گرفته اند.روزانه عبور صدها خودرو از کنار این بناها،موجب تخریب تدریجی آنها میشوند.از سوی دیگر استفاده اداری از این بناها و انجام تغییرات ساختاری داخل آنها ضرر دیگری است که متوجه ساختمانهای مذکور میگردد.لذا ضروری است تا مسئولین میراث فرهنگی استان نسبت به حفظ و نگهداری این ساختمانها و بناهای تاریخی اقدامی عاجل انجام دهند.

ناله های بلند میدان حکومتی ارومیهناله های بلند میدان حکومتی ارومیهناله های بلند میدان حکومتی ارومیهناله های بلند میدان حکومتی ارومیهناله های بلند میدان حکومتی ارومیهناله های بلند میدان حکومتی ارومیهناله های بلند میدان حکومتی ارومیهناله های بلند میدان حکومتی ارومیهطبقه بندی: شخصی،

تاریخ : جمعه 4 اردیبهشت 1394 | 02:26 ب.ظ | نویسنده : داود نصیرخواه | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.