تبلیغات
وبلاگ شخصی داود نصیرخواه - معماری یادبود شهدای گمنام دانشگاه آزاد چگونه ساخته شد؟

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

به گزارش فاطر24 ، در گفتگوی اختصاصی با مهندس عباس بیگی کارشناس ارشد رشته معماری ، مدرس گروه معماری دانشگاه آزاد اسلامی، عضو هیئت رئیسه گروه تخصصی معماری سازمان نظام مهندسی  و طراح اصلی یادمان ،  اطلاعاتی پیرامون مفاهیم و عناصر معماری  بنای یادبود شهدای گمنام دانشگاه آزاد اسلامی ارومیه کسب کرده ایم که در ادامه تشریح می شود .

635682508091494602_b

فاطر24:آقای مهندس عوامل اصلی در طراحی یادمان چه چیز هایی بودند ؟

موقعیت بنا نسبت به مسجد و مسیر ورودی ( اکس ورودی ) دانشگاه و مسیر رفت آمد دانشگاه از جمله عوامل بودند . در کنار این  ، عناصر معماری اسلامی نیز در طرح یادمان موثر بودند .

فاطر24:در پیرامون عناصر و المان های هنری و معماری طرح ، چه ایده و نکته ای وجود دارد ؟

اولا وجود دو ستون بنای یادبود ، از تعداد شهدا نتیجه گرفته شده است . علاوه بر این  دو ستون نشان دهنده  تقوا و علم به عنوان دو بال ره روی است  و خصوصا چون محیط دانشگاهی است علم و تقوا دو اصل و بالی هستند که ما باید به آن توجه کنیم و همیشه به آن بپردازیم  . هم تقوا و هم دانش را ببینیم .

وجود سکوها و ارتفاع بنا ، از بالا بودن جایگاه شهدا الهام گرفته شده است .

همچنین وجود قوس در بنای یادمان که از نشانه های معماری اسلامی است با طرح مسجد و چرخش نسبت به ورودی در اصطلاح دیالوگ دارند .

و نهایتا سایه اندازی  روی قبور شهدا و تعریف فضای قبور شهدا هم در نظر گرفته شده است . علاوه بر ان ما نخواستیم از فضای بسته استفاده کنیم و فضا نیمه باز است .

وجود 7 المان ( عنصر هنری ) نیز اشاره به 7 آسمان است .

و البته وجود دو خط در هر ستون نشان دهنده جدا شدن دو روح از زمین و پیوستن این دو شهید به سایر شهدا در آسمان ( قسمت بالای پروژه ) است .

11

فاطر24: وجود  شمسه در بنا برای چیست ؟

شمسه از مشخصه های معماری اسلامی است و قصد ما کم کردن جرم و ماده ( برای افزایش معنویت ) بوده است .

ناگفته نماند شمسه در واقع همان ترنج است که به صورت دایره یا چند ضلعی اجرا می شود و در واقع نقشی نمادین و انتزاعی و تزئینی از خورشید می باشد.

12

فاطر24: لطفا در خصوص طرح کناره یادمان توضیحاتی ارائه دهید که  بر چه اساسی است ؟

ستون های کنار به عنوان حفاظ از طرح اصلی الگو گیری شده است و محدود شدن فضا را باعث می شود و سعی شده است از نقش و نگار های اسلامی استفاده شود  .

فاطر24: با توجه به مشخصات ارائه شده، آیا یکی بودن ورودی دلیل خاصی دارد ؟

دلیل ورودی که یکتا است این است که ورودی نسبت به موقعیت قرار گیری یادمان  و با توجه به آکس مسجد و آکس ورودی دانشگاه است . چون  ورود به دانشگاه و ورود به سمت مسجد  و سایر مکان های دانشگاه  از  این نقطه است  تحلیل ها ما را به موقعیت فعلی رسانده است .در  چرخش موجود  نیز سعی کردیم اصول پرسپکتیو را رعایت کنیم و هم بحث سایه اندازی روی قبور را در نظر بگیریم  .

13

 فاطر24: با توجه به اینکه شما طراح یادمان شهدای دانشگاه ارومیه بوده اید ، طرح روی ستون ها شامل  سیم خاردار و دست و کبوتر  ، نشان دهنده چیست؟

وجود سیم خاردار و پرنده و دست سعی شده است که عناصر مربوط به جنگ باشد ولی شبیه دانشگاه سراسری ارومیه برخی المان ها تغییر کرده اند  ولی این هماهنگی با کاشی فیروزه ای کار را بهتر کرده است خصوصا اینکه با این ایده نو سعی شده است که با نوآوری بنا هم خوانی داشته باشد .ایده دست نیز رها شدن را به ذهن می رساند .

البته از طراحی تا اجرا فاصله  زیاد است و بالاخره این تغییرات ممکن است . با این وجود در مقایسه با کار های دیگر جزو طرح های نادری است که طرح اولیه عینا  اجرا شده است . معمولا طرح ها عوض می شوند  ولی معاونت عمرانی تلاش کرده است که  این طرح به همان شکل اجرا بشود .

فاطر24، به عنوان آخرین سوال طراحی بنای زیبای یادبود شهدای گمنان دانشگاه آزاد اسلامی چه مدتی به طول انجامید؟ 

طراحی یک ماه به طول انجامیده است ولی اجرا تقریبا 6 ماه طول کشیده است .
طبقه بندی: شخصی، مقالات،

تاریخ : جمعه 22 خرداد 1394 | 12:30 ب.ظ | نویسنده : داود نصیرخواه | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.