تبلیغات
وبلاگ شخصی داود نصیرخواه - پیک رحمتی که همچنان اسباب زحمت و مشکل برای مردم است

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

DUwi2MKU67v4

به گزارش فاطر24، علیرغم اطلاعیه ها و هشدارهای مکرر بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در خصوص عدم فعالیت موسسات مالی فاقد مجوز و اعلام فهرست موسسات مجاز به صورت منظم در تارنمای این بانک، هنوز هم هستند سودجویانی که در گوشه و کنار میهنمان از اعتماد بیجا و گاها نا آگاهی مردم سوء استفاده کرده و با تبلیغات وسیع در رسانه ها، پس انداز و حاصل دسترنج سالیان مردم را، با وعده پرداخت تسهیلات به اصطلاح قرض الحسنه در اختیار خود می دهند و گاها با لغزش یکی از این موسسات مشکلاتی برای مردم بوجود آورده و حتی در مواردی مشکل فراتر از پرداخت همان تسهیلات وعده داده شده گردیده و پرداخت اصل سپرده های مردم نیز با مشکل مواجه می شود.

یکی از مواردی که در ماه های اخیر خبرساز شده و بارها و بارها در مورد آن مطلب نگاشته شده است (البته ناگفته نماند که خیلی از خبرگزاری ها نیز سکوت کرده اند) مشکل موسسه پیک رحمت است. این موسسه در استان آذربایجان غربی و شهرستان ارومیه دارای یک شعبه می باشد و از ماه ها پیش اقدام به جمع آوری سپرده های مردم به منظور پرداخت تسهیلات با نرخ ۴% و  حتی ۰% نمود. حال به دلایلی که تا به امروز هم مجهول مانده است، این موسسه در پرداخت اصل سپرده های مردمی نیز ناتوان بوده و در مواردی در قبال سپرده های چند ده میلیونی تومانی مشتریان اعلام کرده که به صورت ماهانه و طی یک سال وجوه را عودت خواهد داد ولی هنوز این وعده هم به هیچ وجه تحقق نیافته است. البته حرف و حدیث های بسیاری پشت سر جناب آقای س.ن است که پول مردم را صرف ساخت و سازهای خود کرده است.

شنیده ها حاکی است که این موسسه در حدود ۵۰۰ میلیارد ریال از دارایی های مردم را دریافت کرده و هم اینک اظهار داشته که توان عودت و تسویه بدهی خود را تا آینده نزدیک هم ندارد. لازم به ذکر است موسسه مذکور در گذشته اقدام به دریافت مجوز یک ساله از بانک مرکزی نموده بود که پس از انقضا آن را تمدید نکرده است.
در غیاب ارگانها و سازمانهای نظارتی، شایعاتی مبنی بر اقدام استانداری آذربایجان غربی در نوع خود جالب توجه است که اقدام به انتقال منابع و وجوه دهیاری های کل استان “بیش از ۱۶۰۰ دهیاری” به یکی از بانکهای دولتی “پست بانک استان آذربایجان غربی” نموده است تا در قبال آن سپرده ها تسهیلاتی حداکثر تا ۵۰ میلیون ریال به سپرده گذاران بخت برگشته آن موسسه نماید.

حال با این اوصاف سئوالاتی در ذهن بسیاری از مردم ایجاد می شود. نخست آنکه با وجود تاکیدات مکرر بانک مرکزی کشور در خصوص جلوگیری از فعالیت موسسات غیر مجاز، اصولا چه کسی مسئول جلوگیری از فعالیت این موسسه پس از اتمام مجوز آن بوده است؟ در ثانی به چه دلیلی تا به امروز حسابرسی دقیق توسط مراجع ذیصلاح از آن موسسه به منظور شفاف سازی حسابها و تسهیلات پرداختی آن انجام نشده است؟ همچنین اگر خبر انتقال وجه دهیاری ها صحت داشته باشد بر اساس قانون، آیا شورا و دهیار در هر روستا به عنوان یک نهاد حقوقی در خصوص وجوه و اعتبارات در اختیار خود دارای استقلال نیستند؟ البته تا کنون عرف بر این بوده است به منظور سهولت کنترل و هماهنگی در عملیات بانکی، یک بانک مشترک جهت انجام امورات مالی تمام دهیاری های استان انتخاب می شود و این انتخاب تا کنون محدود به بانکهای ملی و کشاورزی بوده است. همچنین در صورت صحت داشتن این خبر هم اینک کلیه منابع دهیاری ها در اختیار جبران مافات موسسه پیک رحمت قرار گرفته و این مسئله به نوعی بر خلاف تمامی اهداف و برنامه های دولت و منویات و تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری در خصوص توجه به مناطق محروم و کمتر توسعه یافته است و این یعنی اینکه پروژهای کوچک عمرانی در روستاهای استان با تاخیری چندین ماهه مواجه خواهد شد.

همچنین همانطوری که هر روز شاهد آن هستیم، سپرده گذاران موسسه پیک رحمت به دلیل عدم دریافت اصل سپرده شان، از موسسه پیک رحمت بسیار دلخور و ناراضی هستند و برای بسیاری  از مردم، پرداخت وام پنجاه میلیون ریالی در برابر سپرده های چند صد میلیون یا حتی میلیارد ریالی آنان رقمی ناچیز است و داشتن انتظار پرداخت اقساط وام مذکور از آنان تا حدی غیر قابل تصور است. جالب تر اینکه موسسه مذکور به مشتریان خود وعده پرداخت چندین وام پنجاه میلیون ریالی به معرفی شدگان از طرف وی تا پوشش تعهدات مشتری داده است. به عنوان مثال اگر فردی توانایی معرفی ۱۰ نفر از نزدیکان خود برای دریافت پانصد میلیون ریال تسهیلات را نداشته باشد، طبیعی است که اقدام به فروش حق تقدم خود در این مورد را نماید که این یعنی ایجاد بازار خرید فروش تسهیلات بانکی و در نهایت افزایش مطالبات پست بانک به عنوان یک بانک دولتی.

در پایان گفتن این مطلب ضروری به نظر می رسد که حل مشکل مشتریان موسسه پیک رحمت و همچنین کسبه مجاور موسسه پیک رحمت، آرزوی قلبی همه ماست ولی به نظر می رسد مسیر حل این مشکل به این طریق، مسیر درستی نبوده و این مسئله به الگویی برای سایر موسسات غیر مجاز تبدیل خواهد شد. همچنین امیدواریم با مرتفع شدن مشکل این سپرده گذاران، تجمع همه روزه مردم در مقابل این موسسه که گاها ساعت ها به طول می انجامد تا بلکه فرجی حاصل بشود  و با هزار خواهش و تمنا شاید کسی را پیدا کنند که برای پرداخت اقساط آمده و از طریق گرفتن پول پرداختی اقساط، به قسمت کوچکی از اصل سپرده های خود برسند، پایان یابد.

در پایان از تمام ارگانهای ذیربط مخصوصاً بانک مرکزی، وزارت کشور، سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات کل کشور و کلیه مسئولین استان انتظار دارد به منظور دفاع از حقوق مردم و برای جلوگیری از تخلفات عده ای رانت خوار و سود جو سریعا وارد عمل شده و این مسئله را از طریقی درست و قانونی به سر انجام برسانند.
طبقه بندی: مقالات،

تاریخ : جمعه 22 خرداد 1394 | 12:38 ب.ظ | نویسنده : داود نصیرخواه | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.