تبلیغات
وبلاگ شخصی داود نصیرخواه - نیم فصل سبز والیبال

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.
علی شاكری: لیگ برتر والیبال باشگاههای ایران برای نخستین بار طی ده سال گذشته یك نیم فصل موفق، پربار و پررونق را پشت سر گذاشت. شناخت و قبول والیبال ایران در جامعه آسیایی جهانی و در ابعاد بین المللی باعث استحكام بافت والیبال باشگاهی شد. واقعیت آنكه موفقیت های والیبال در سطوح آسیایی و جهانی بازسازی لیگ باشگاهی را نیز به همراه داشت.
حالا تیم ملی والیبال ایران در آستانه حضورش در بازیهای انتخاب المپیك آتن در دوران تكامل خود قرار دارد. حالا در بستری آرام می توان به طور موازی به نوجوانان و جوانان چه در دوره ملی و چه در رده باشگاهی پرداخت. روح تفكر حرفه ای در والیبال ملی به باشگاهها نیز سرایت كرده و اكنون تیم های باشگاهی برای حضور در لیگ برتر بر خلاف سالهای قبل به جای دو جلسه تمرین در هفته، صبح و عصر تمرین می كنند.
با همه كاستیهایی كه در حول و حوش لیگ مشاهده می شود، اما نمی توان چشم به روی ثمرات آن بست. كاهش فاصله ها به حداقل، عدم پیش بینی بازیها، درخشش و جولان جوانان، افزایش تیم های مدعی، نزدیكی سطح بازیها و رخت بستن حاشیه امنیت حاكی از دمیدن تحول و نوآوری در اطراف و اكناف لیگی است كه پس از فوتبال، دومین ورزش پرطرفدار در میان نوجوانان و جوانان محسوب می شود.
نتایجی بی سابقه
در لیگی كه همه گاه دو تیم تعیین كننده قهرمانی آن بودند و دیگران نقش زنگ تفریح را بازی می كردند، حالا هیچ تیمی از پیش باخته نیست. در همین نیم فصلی كه گذشت بارها مدعیان قهرمانی در سد تیم های پایین جدول متوقف شده و راهی برای گریز از شكست نیافتند. كدام دوره سابقه داشته است كه تیمی مثل پیكان (پرافتخارترین تیم ایرانی حاضر در لیگ برتر ایران و باشگاههای آسیا) در یك نیم فصل سه شكست در كارنامه اش ثبت شود و یا صنام كه ركورد دار قهرمانی بدون شكست در یك فصل كامل محسوب می شود، با یك باخت به قهرمانی نیم فصل برسد و بارها تا مرز شكست هم پیش برود.
حقیقت آنكه والیبال باشگاهی ما با چنین روندی می خواهد تكمیل كننده افتخارات چند ساله والیبال شود.
اگرچه هنوز هم اعتقاد داریم كه والیبال تا رسیدن به ایده آل ها و استانداردهای امروزی والیبال جهان راه درازی در پیش دارد و حتی در بعد داخلی نیز باید منتظر اصلاحات زیادی بود. اگر سیستم روشنی بر ورزش ایران حاكم بود بدون تردید نه لیگ برتر والیبال، بلكه همه رشته های درگیر با لیگ با فراهم بودن بستر مناسب و دربرگیری همه مناطق مستعد درچرخه مسابقات می توانستند چهره درخشانتری از خود در عرصه بین المللی بر جا گذارند. باید منتظر اجرای طرح جامع بود و دید كه این طرح برای حل این نارسایی آزاردهنده چه تدبیر عملی دارد.
صف آرایی جدید
لیگ برتر والیبال ایران پس از چند سال در این فصل از حالت كلیشه ای خود خارج شد و با وزش نسیم اصلاحات سال پیش و تغییرات در پیكره تیم ها به خصوص ورود تیم های تازه شاهد صف آرایی جدیدی بود. از سویی پیكان و صنام هم با آزادكردن تنی چند از بازیكنان شاخص خود باعث شد تنها فضای لیگ برتر كاملاً دگرگون شود.
دخانیات پس از سالها به عنوان یكی از قدیمی ترین تیم های والیبال پا به عرصه لیگ برتر گذاشت. نماینده آذربایجان غربی با رفتن زیر پوشش یك شركت معتبر صنعتی به نام پگاه و جذب بازیكنان بزرگ بدل به یك مدعی تازه شد. سایپا با جمعی از بازیكنان جوان در تجربه نخست خود در سایه برنامه ریزی و كار گروهی موفق نشان داد. تنها نكته تاریك لیگ برتر، انحلال نارنجستان نور بود كه باز هم باعث جدایی یك قطب دیگر از والیبال از چرخه بازیهای سراسری شد. مازندران، كرمانشاه، لرستان و آذربایجان شرقی حیف است كه همچنان چوب عدم امكانات را می خورند و فاقد نماینده در لیگ برتر هستند.
دخانیات جرقه اول را زد
در آغاز لیگ برتر این فصل دخانیات در پیكار با تیم مدعی برق جرقه اول را زد، جرقه ای كه در ادامه لیگ تبدیل به شعله ای فروزان شد و دامن همه تیم های بزرگ را گرفت. چنین بود كه سایپا در هفته دوم موفق به فتح قلعه عقاب ها در گنبد شد و فولاد سبا در تهران جراحت برق را وسعت بخشید. در ادامه پاس با شكست صنام و پگاه با مغلوب ساختن پیكان تیم مدافع عنوان قهرمانی، لوله سازی با تحمیل نخستین باخت پاس صدرنشین باعث ایجاد «ولوله ای» در لیگ برتر شد كه تا پایان نیم فصل ادامه یافت.
مهم ترین بازیهای نیم فصل
* صنام- پاس: یكی از نتایج غیرمنتظره بازیهای آغاز فصل به شكست صنام نایب قهرمان دوره پیش مقابل پاس باید یاد كرد. پاس كه در این فصل با تغییر و تحولات بسیار دست به جوان گرایی زده بود، برابر صنام خسته از سفر به كویت نهایت بهره را برد و این تیم را مغلوب بازی خوب خود ساخت. این شكست تاوان حضور نابهنگام در كویت بود كه در هفته دوم باعث هوشیاری كادر فنی صنام شد.
000242.jpg


* برق- صنام: برق كه بهترین جوان های والیبال را همراه با سر مربی تیم نوجوانان در خدمت دارد، در این دوره می توانست مربع مدعیان را به پنج ضلعی تغییر دهد، اما عدم توجه به مسایل روحی و روانی باعث شد تا برق با پذیرش شكست های غیرمنتظره به یك تیم مبتدی تبدیل شود، هر چند برق در اواسط بازیها به همان تیمی مبدل شد كه از ابتدا انتظار می رفت برق در بازی با صنام انگیزه های بالایی داشت. حضور بازیكنان سابق صنام، ظریف، بهرامی و محمدی راد در جمع برقی ها از جمله محرك های قوی محسوب می شدند، اما كارخانه با درایت و تدبیر از پس این حریف و كنترل بازی برآمد و تیمش را با وجود مصدومیت تركاشوند به سوی پیروزی رهنمون ساخت.
* پیكان- برق: برق كه در برزخ باخت های متوالی می سوخت، سرانجام در پیكار با تیم مدافع عنوان قهرمانی فوران كرد و در یكی از چند پیكار زیبای نیم فصل سه بر دو از سد پیكان گذشت.
* پگاه- پیكان: در هفته ای عجیب پیكان برای دومین هفته پیاپی بد آورد و این بار در سد مدعی جدید پگاه آن هم در تهران متوقف شد. پگاه ارومیه بعد از این بازی بود كه خود را سر زبانها انداخت و در جلد یك مدعی بزرگ فرو رفت.
* پگاه- سایپا: پگاه ارومیه كه بعد از شكست پیكان در تهران قیافه مدعی شماره یك قهرمانی را به خود گرفته بود، در بازی با تیم متوسط سایپا نشان داد كه با الفبای چگونه مدعی بودن و مدعی ماندن بیگانه است. پگاه این بازی را سه بر یك به حریف با انگیزه خود واگذار كرد.
* پاس- لوله سازی: پاس صدرنشین چندین هفته ای لیگ برتر در شرایطی به اهواز رفت كه لوله سازی در عطش پیروزی در لیگ می سوخت و چنین شد كه صدرنشین مغرور در حاشیه كارون تن به نخستین شكست خود داد و با پذیرش باخت های بعدی از یكه تازی بازماند.
* پاس- برق: این بازی هم شرایط خاص خود را داشت. برق كه بدل به تیم دیگری شده بود، در این بازی مشكلات پاس را عیان تر ساخت و با ارائه یك بازی فكورانه قربانی بزرگ دیگری گرفت. شكست سه
بر صفر پاس كمتر قابل هضم بود.
* برق- نئوپان: برخورد برق در اوج قدرت با نئوپان نگاه بسیاری را به دنبال خود داشت. نئوپان در این بازی درس خوبی به برق داد و در پیكاری تماشایی حریف را دست خالی روانه تهران ساخت. این بازی سه بر یك به سود نئوپان به اتمام رسید.
* پاس- پگاه: این بازی هم در هفته پایانی نیم فصل نكات بسیاری با خود داشت. پگاه یك بار دیگر چوب تغییرات پیاپی و تركیب نامتجانس خود را خورد. تیمی كه می توانست با پیروزی خانگی تنها رقیب جدی صنام باقی بماند، در اوج برتری بر حریف به یكباره وا داد و پاس با درس گرفتن از شكست های قبلی و پای فشردن بر اصول تیمی دوباره خود را بالا كشید.
* پیكان- صنام: گل بازیهای لیگ این بار با حساسیتی كمتر از گذشته، پیكاری تماشایی از آب درآمد.
امتیاز
باخت
برد
باخت
برد
تعداد بازی
نام تیم
۱۷
۱۰
۲۵
۱
۸
۹
۱- صنام
۱۷
۱۱
۲۵
۳
۷
۱۰
۲- پیكان
۱۷
۱۳
۲۵
۳
۷
۱۰
۳- پگاه
۱۷
۱۶
۲۴
۳
۷
۱۰
۴- پاس
۱۵
۱۸
۲۱
۵
۵
۱۰
۵- برق
۱۴
۱۷
۱۹
۴
۵
۹
۶- نئوپان
۱۴
۲۶
۲۰
۶
۴
۱۰
۷-سایپا
۱۴
۲۲
۱۴
۶
۴
۱۰
۸- قند
۱۳
۲۶
۱۲
۷
۳
۱۰
۹- فولاد سبا
۱۲
۲۷
۱۴
۸
۲
۱۰
۱۰- لوله سازی
۱۲
۲۶
۱۳
۸
۲
۱۰
۱۱- دخانیات
هر چند كه بازیكنان دو تیم برخی اوقات با تأثیر پذیری از جو بازی بزرگ با خارج شدن از شرایط طبیعی از نظر فنی دچار افت می شدند. با این اوصاف تیمی از میدان پیروز خارج شد كه قواعد بازی بزرگ را بیشتر رعایت كرده بود. صنام در مجموع با روحیه تر از رقیب همیشگی خود ظاهر شد و مزد پایداری روحی خود را با بردی دل انگیز گرفت.
برترین ها از نگاه همشهری
بهترین پاسور
۱- امیرحسینی (صنام)
۲- محمد شریعتی (پاس)
۳- علیرضا بهبودی (پیكان)
۴- پرویز پزشكی(برق)
۵- سعید معروف (پگاه)
بهترین بازیكنان پشت خط زن
۱- محمد تركاشوند (صنام)
۲- محمد سلیمانی (پیكان)
۳- بهنام محمودی(پگاه)
۴- مهدی بازارگرد (پاس)
۵- محمود توانایی (سایپا)
بهترین بازیكنان قدرتی
۱- پیمان اكبری (صنام)
۲- فیروز تابش نژاد (پگاه)
۳- امیرحسین منظمی(صنام)
۴- اكبر خدا وردی(برق)
۵- امیرحسین معززی خواه (پیكان)
بهترین بازیكنان سرعتی
۱- سعید رضایی(پیكان)
۲- علیرضا نادی (صنام)
۳- عباس قاسمیان (پگاه)
۴- سعید مصطفی وند (پیكان)
۵- داود مقبلی (برق)
بهترین زننده های سرویس
۱- محمد تركاشوند (صنام)
۲- بهنام محمودی(پگاه)
۳- علیرضا بهبودی (پیكان)
۴- غیاث الدین صحنه (نئوپان)
۵- محمود توانایی (سایپا)


طبقه بندی: شخصی،

تاریخ : جمعه 3 مهر 1394 | 09:22 ب.ظ | نویسنده : داود نصیرخواه | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.